Arama:

KKTC’den bir ev aldığınızda karşınıza çıkabilecek vergi ve harçlar ile ilgili bilgilendirmemiz aşağıdadır.

Damga Pulu ücreti:  Vergi dairesine resmi kontratınıza yapıştırılacak olan pul ücretidir.(satış bedelinin %0.5 oranında)

KDV: (İnşaatı yeni bitmiş sıfır evler için geçerlidir) Ev satışlarında devlete ödenen KDV %5’dir. Ev teslimi gerçekleşmeden hemen önce ödenir.

Tapu devir Harcı: Konut alım izninin avukat tarafından alınmasının ardından, Müşterinin evin tüm borcunu ödemesi ve evin tapularının hazır olması durumunda, KKTC Tapu dairesinin yapacağı konutun fiyat değerlendirmesi sonucuna göre, değerin %3 ‘ü oranında tapu deviri sırasında ödenir.

Trafo Katkı + Altyapı ve Bağlantılar: (İnşaatı yeni bitmiş sıfır evler için geçerlidir) KKTC Devleti elektrik, Telefon, su ve altyapı bağlantılarını yeni ve sıfır projelerde alıcıdan tahsil eder. Ortalama £500 – £2500 arasında bir tutar olarak müşterilere bildirilir. Ev tesliminden önce ödenir.

ÖNEMLİ NOT : ikinci el emlak alımlarında, tapusu çıkmış bir ev inşaat şirketinden alınmadığı için KDV, Trafo gibi vergiler ödenmez. . Sadece tapu devrine gidilecekse, %3 devir harcı ödenir.

* Kuzey Kıbrıs’ta emlak sahibi olanlar, yıllık olarak belediyelere evin metrekaresi başına 1 ile 5 TL arasında olmak üzere vergi verirler.

Daha fazla bilgi için : 0542 873 65 26

Satılık evlerimizi görmek için tıklayınız www.kibrisevlerim.com

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba ...
Size nasıl yardımcı olabilirim ?